Świętowanie 150 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie

Strona główna » Wiadomości » Świętowanie 150 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie

W Muzeum Okręgowym w Koninie została otwarta wystawa poświęcona historii i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Ekspozycja, która jest hołdem dla strażaków-ochotników, którzy pełnili swoją służbę przez 150 lat, ukazuje bogatą historię i znaczenie OSP dla społeczności lokalnej.

Historia i działalność OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie istnieje od 4 lipca 1874 roku, a jej historia jest nieodłącznie związana z historią miasta. W trakcie wystawy można zapoznać się z dokumentami, fotografiami i artefaktami z okresu międzywojennego, których istotną część stanowią pamiątki po strażakach-ochotnikach działających w tamtych czasach.

Podziękowania dla bohaterów

W trakcie otwarcia wystawy, w atmosferze uroczystej, odegrano hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, podkreślając znaczenie tej instytucji dla społeczności. Jakub Ordon, kurator wystawy, wyraził swoje uznanie i wdzięczność dla strażaków za ich poświęcenie, męstwo i bezinteresowną służbę, która niezmiennie trwa przez wiele pokoleń.

Eksponaty i przeżycia kulturalne

W ramach wystawy prezentowane są również eksponaty związane z życiem kulturalnym i rozrywkowym, które stanowią ważny element życia społecznego. Jednym z najbardziej fascynujących obiektów jest przedwojenny sztandar strażacki z 1937 roku, który przetrwał okres okupacji hitlerowskiej, stanowiąc symbol wytrwałości i determinacji strażaków.

Dziękczynienie prezesów i społeczności

Podczas uroczystości, prezes Zarządu OSP „Starówka”, Tomasz Rachwał, wyraził swoją głęboką wdzięczność i podziękowania dla wszystkich strażaków, którzy przez lata poświęcali swoje życie dla ratowania innych. Ich zaangażowanie i poświęcenie są kontynuacją dziedzictwa przodków oraz integralną częścią historii miasta Konin.

Wartość Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie jest nie do przecenienia, a obchody 150-lecia stanowią nie tylko okazję do uczczenia bohaterów, ale również do refleksji nad jej rolą i znaczeniem w społeczeństwie. Dzięki ich oddaniu i poświęceniu, mieszkańcy Konina mogą czuć się bezpieczniejsi i chronieni przed niebezpieczeństwami związanymi z pożarami i innymi zagrożeniami.