Obchody imienin i urodzin Zofii Urbanowskiej

Strona główna » Kultura » Obchody imienin i urodzin Zofii Urbanowskiej

W Domu Kultury w Kowalewku odbyły się tradycyjne uroczystości z okazji imienin i urodzin znanej pisarki Zofii Urbanowskiej. Wydarzenie zgromadziło liczne grono gości, którzy uczcili pamięć pisarki oraz wzięli udział w różnorodnych aktywnościach.

Szczere hołdy i powitanie Gości

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową, co stało się tradycją w tym wyjątkowym dniu. Następnie gości powitała Dorota Eltman, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie, działając w imieniu wójta Grzegorza Matuszaka i prezesa OSP Kowalewek, Marka Pienieckiego.

Prelekcje i prezentacje artystyczne

W trakcie drugiej części uroczystości uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Damiana Kruczkowskiego, dyrektora MBP im. Z. Urbanowskiej w Koninie, który wprowadził ich w świat twórczości pisarki. Ponadto, jak co roku, uczniowie ze szkół podstawowych zaprezentowali swoje zdolności wokalne, recytatorskie i literackie.

Konkurs „Laurka dla Zofii” i wyróżnienia

Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Laurka dla Zofii”, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy. Spośród 108 prac, 14 zostało nagrodzonych. Laureaci zostali uhonorowani podczas uroczystości, a ich talent i zaangażowanie doceniono przed całym zgromadzonym gronem.

Podziękowania i poczęstunek

W imieniu starosty konińskiego, list odczytał Wojciech Koszal, radny powiatu konińskiego. Ponadto, wójt gminy Rzgów, Grzegorz Matuszak, wyraził podziękowania za udział w uroczystości oraz zaangażowanie w organizację. Na zakończenie gości czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez panie z KGW Kowalewek.

Laureaci konkursu plastycznego

Oto laureaci konkursu plastycznego „Laurka dla Zofii”:

 1. Alicja Wróbel – kl. II (SP w Rzgowie)
 2. Maja Balcerzak – kl. IIIa (SP w Sławsku)
 3. Szymon Koziarski – kl. III (SP w Osieczy)
 4. Oliwia Dąbrowska – kl. III (SP w Grabienicach)
 5. Klaudia Habecka – kl. IV (SP w Osieczy)
 6. Szymon Rosiński – kl. V (SP w Osieczy)
 7. Wojciech Cieślak – kl. II (SP w Rzgowie)
 8. Wojciech Pawełczak – kl. II (SP w Sławsku)
 9. Maksymilian Krygier – kl. II (SP w Sławsku)
 10. Paulina Rurek – kl. V (SP w Osieczy)
 11. Marta Samulczyk – kl. VII (SP w Osieczy)
 12. Franciszek Kowalikowski – kl. II (SP w Sławsku)
 13. Łukasz Matuszak – kl. I (SP w Osieczy)
 14. Maria Szymczak – kl. Ia (SP w Sławsku)

Wydarzenie to nie tylko uhonorowało pamięć znanej pisarki, ale również podkreśliło znaczenie jej dziedzictwa literackiego dla lokalnej społeczności.