W bibliotece jak na dziele sztuki

Strona główna » Kultura » W bibliotece jak na dziele sztuki

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie dołączyli do popularnej w mediach społecznościowych zabawy, polegającej na odtwarzaniu we współczesnych warunkach scen przedstawionych na dziełach sztuki. Tym sposobem w murach konińskiej książnicy zagościły osoby sportretowane na obrazach Gierymskiego, Matejki czy Picassa.

Do wyzwania zachęcało Muzeum Narodowe w Warszawie i Getty Museum. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Damian Kruczkowski wyjaśnia, że w swoim działaniu pracownicy chcieli wykorzystać przedmioty dostępne w bibliotece oraz domach. Misja zakończyła się sukcesem. Tym sposobem powstało nowe wcielenie „Żydówki z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, „Starego gitarzysty” Pabla Picassa, „Stańczyka” pędzla Jana Matejki w dwóch wersjach: z książką i bez. Bibliotekarze skusili się także na odtworzenie „Graczy w karty” Cezanne’a, a nawet murali Banksy′ego.

Aby zabawa mogła trwać, konieczne jest swoiste „podaj dalej”, dlatego też pracownicy konińskiej biblioteki do zaangażowania i dzielenia się rezultatami zachęcają także swoich czytelników.