Kultura w synagodze

Strona główna » Wiadomości » Kultura w synagodze

Po 10 latach konińska synagoga powraca do kreowania kulturalnego życia miasta. W piątek, 11 czerwca w jej murach rozbrzmiała muzyka żydowska oraz dzieła Isaaka Singera – pisarza, dziennikarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. Było to pierwsze wydarzenie w ramach nowego cyklu Kulturowy Konin realizowany przez Koniński Dom Kultury pod patronatem prezydenta, Piotra Korytkowskiego.
Fragmenty dzieł Isaaka Singera odczytał Wiktor Zborowski, któremu towarzyszył poznański zespół Shalom. Oprócz żydowskich pieśni pojawiły się także opowiadania i anegdoty. Postać Singera przypomniała Katarzyna Kubacka-Seweryn, jedna z organizatorek spotkania. Singer w wieku niespełna 30 lat musiał emigrować z Polski, ale przez całe życie w Stanach Zjednoczonych podkreślał, jak bardzo związany jest z Polską. Przywołała także krzyk Jany Szostak, który – podobnie jak dzieła noblisty – przypomina o prawach człowieka, szacunku i tolerancji.

Początek nowego otwarcia

Powrót życia kulturalnego do synagogi jest szczególny – kiedyś ten budynek miał przecież charakter miejski. Mieszkańcy nadal mogą czerpać z tego dziedzictwa, dlatego niebawem wnętrza zostaną odnowione. Na jesień zaplanowano także kolejne spotkania z cyklu Kulturowy Konin – tym razem impreza poświęcona zostanie kulturze romskiej.